Kiegészítő (menetfény) világítás.

Kiegészítő felszerelések, speciális alkatrészek, kommunikáció, egyebek

Kiegészítő (menetfény) világítás.

HozzászólásSzerző: Pumukli » 2014.04.21. 21:44

Sziasztok!
A látni, és látszani elvet vallva, az utóbbira, beruháztam egy úgynevezett "sasszem" LED párba.
A láthatóság más közlekedőnek, főleg útkereszteződésben, hogy jön egy motoros eléggé szembetűnő (110 Lumen). A bukókeret alsó csavarjával, egyszerűen felfogatható, egy derékszögű lemez segítségével.
A motoron ez a pozíció is megfelelő, jól látható, és a szembejövőknek sem zavaró.
A 3 Wattos LED beszerzése, az alábbi linken található: http://www.kamionfelszereles.hu/spd/KHJ ... -12V-feher
Mindenkinek jól láthatóságot, és széles utat.
Honda NT700 fekete, ami már átváltozott Mágikus Éjfekete nagy tesóra.
Pumukli

Re: Kiegészítő (menetfény) világítás.

HozzászólásSzerző: Bari » 2014.04.29. 17:57

Gondolom, kiegészítő menetfénynek teszed a tompítottal mellé. Mert csak önmagában talán annyira nem feltűnő (nappal), mint a nagy felületen világító tompított. Az egy motornál szerintem fontos mennyire észrevehő, már távolról is.
Bari

HozzászólásSzerző: Pumukli » 2014.04.29. 22:58

Igen párhuzamosan megy a tompítottal. Azért raktam fel, mert a tompított az az indító gombbal van felsorozva, (indításkor leválassza a tompítottat) és én már keresztül jöttem Pesten csak parklámpával, az indítógomb érintkezési hibája miatt. Még jó hogy senki nem jött ki elém, mert nem vette észre hogy jövök.
Ezért döntöttem ez mellett, mert a fényereje nagyságrendekkel láthatóbb mint a tompított, (hideg fehér fény) és ez független a többi világítástól. Nem utolsó szempont hogy csak 190mA a fogyasztása! De majd teszek fel fotót a LED világítás teljesítményéről.
Pumukli

HozzászólásSzerző: AndyA » 2014.05.08. 14:32

Bari írta:Gondolom, kiegészítő menetfénynek teszed a tompítottal mellé. Mert csak önmagában talán annyira nem feltűnő (nappal), mint a nagy felületen világító tompított. Az egy motornál szerintem fontos mennyire észrevehő, már távolról is.

Angol cikk, egyszer már beidéztem és le is fordítottam, azt mondja, hogy a passzív biztonság végett jó ötlet olyan fényforrást tenni a motorra, ami kinézeténél fogva egyértelműen megkülönbözteti egy fél autótól. (Értsd: egyik fényszóró nem világít/takarásban van.)

A két kisebb + közte egy nagyobb fény mindenesetre pont ilyen.

AndyA
AndyA

HozzászólásSzerző: trungel nagy sándor » 2014.06.24. 15:12

Konkrétan hova kötötted a szálakat,mert nekem is megvan már a két lámpa,de nem volt még időm foglalkozni a bekötéssel.Üdv:Trungel
trungel nagy sándor

HozzászólásSzerző: Gerzson » 2014.06.24. 17:15

trungel nagy sándor írta:Konkrétan hova kötötted a szálakat,mert nekem is megvan már a két lámpa,de nem volt még időm foglalkozni a bekötéssel.Üdv:Trungel

Én úgy kötöttem be anno a DV-n és a mostani gépen is, hogy egy relé az akksiról kapott biztosítékon keresztül egy direkt +12V szálat, ami a relé után ment a lámpákhoz. A relé vezérlése a helyzetjelző lámpától (vagy lényegében bármi gyújtással együtt kapcsolt vezetékről) egy kormányra szerelt kapcsolón keresztül kapott gyújtás +12V-t.
Így külön lehet kapcsolni a kiegészítő fényforrást, de levett gyújtás mellett nem marad rajta ez a kiegészítő fény és nem meríti az akksit.
Érdemes egy visszajelző fénnyel kombinált kapcsolót, vagy külön visszajelző lámpát beépíteni a rendszerbe, ami szintén a helyzetjelzőtől kap +12V-os jelet.
Azt tudni kell, hogy most van változóban - vagy a közelmúltban ment végbe - a motorkerékpárokon használható DRL hazai szabályozása. Elméletileg mára talán szabályos, hogy a fényszóróval együtt működhet a DRL.
"Úton lenni a boldogság,..."
Gerzson

HozzászólásSzerző: Pumukli » 2014.06.28. 23:12

Én a lehető legegyszerűbb bekötést alkalmaztam. Kerestem a biztosíték táblán egy pontot, amin a gyújtás ráadásakor van +12V és kész! Nem a világítás szálára kötöttem, nem reléztem, nem raktam kapcsolót sem! Pont a legelső cikkemben utaltam a gyári világítási áramkör alap problémájára! Természetesen egy lengő biztosítékot beiktattam. A legkisebb értékkel 2A (mivel 500mA nincs). Azt is csak az azért mert hátha a LED-ekkel vagy a vezetékeivel történik valami (a villany ördög sem alszik még ha 12V is).
A két lednek 170mA az áramfelvétele, tehát jó aksival világíthatna egy napig, és utána még a motor is indulna!
Pumukli

HozzászólásSzerző: trungel nagy sándor » 2014.06.29. 06:42

Pumukli írta:Én a lehető legegyszerűbb bekötést alkalmaztam. Kerestem a biztosíték táblán egy pontot, amin a gyújtás ráadásakor van +12V és kész! Nem a világítás szálára kötöttem, nem reléztem, nem raktam kapcsolót sem! Pont a legelső cikkemben utaltam a gyári világítási áramkör alap problémájára! Természetesen egy lengő biztosítékot beiktattam. A legkisebb értékkel 2A (mivel 500mA nincs). Azt is csak az azért mert hátha a LED-ekkel vagy a vezetékeivel történik valami (a villany ördög sem alszik még ha 12V is).
A két lednek 170mA az áramfelvétele, tehát jó aksival világíthatna egy napig, és utána még a motor is indulna!

Ez a megoldás tetszik,valószínű így fogom bekötni,de Gerzsonnak is köszönöm a tanácsát,az már műszakilag egy magasabb szint.
trungel nagy sándor

HozzászólásSzerző: Karton » 2014.06.29. 21:20

Gerzson írta:Elméletileg mára talán szabályos, hogy a fényszóróval együtt működhet a DRL.

Erre azért kell figyelni, mert vizsga előtt vagy leszereled vagy nem biztos, hogy átmegy a motor, ha ezt a változtatást nem vezették be. Vagy úgy kell bekötni, hogy csak a tompítottal világíthat.
Üdv. Karton
Karton

HozzászólásSzerző: Pumukli » 2014.06.29. 23:04

Vizsgára kiveszem a biztosítékot...... és kész!
Alapból meg nem látni hogy mi van a bukócső burkolat alatt. Csak szemből.
Pumukli

Következő

Vissza: Tuning, Extrák